Pro nováčky

Nováček…? Nováčkovská zkouška…? Zde najdete základní informace o tom, jak to u nás v oddíle chodí, co je potřeba si pořídit, co je to vlastně ta nováčkovská zkouška a proč ji chceme plnit..

Nováček a nováčkovská zkouška

Každý kluk, který se chce stát skautem, přichází do oddílu vždy jako tzv. nováček. Během této doby se v oddíle může rozkoukat, nováčkovi je vždy odpuštěno když něco ještě neví, nezná, když dělá chyby. Je to období, kdy může poznávat vedoucí i ostatní skauty a pomalu si zažívat oddílový duch, tradice a zvyklosti a také navázat první skautská přítelství.

Nováčkovská zkouška je soubor základních dovedností a vědomostí (zapsaných v hezké malé knížce :)), které by měl každý skaut znát, než vůbec může být nazýván skautem. Jejím hlavním účelem je seznámit nováčka s tím, co je to vlastně skauting. I když se to třeba zdá na první pohled snadné, není to vůbec snadná otázka. K tomu, aby člověk poznal, co to skutečný skauting je, je totiž potřeba nejen si o tom přečíst nebo od někoho něco vyslechnout. Pravý skauting lze pochopit jen v dobrém oddíle a mezi dobrými (a tím myslím skutečně dobrými!) přáteli-skauty. Skauting se musí na vlastní kůži zažít, protože všechny jeho stránky nelze popsat jednoduše slovy. Po splnění nováčkovské zkoušky (když už tedy každý alespoň vnitřně tuší co jsou skauti zač) se potom každý může rozhodnout, jestli chce v oddíle zůstat (potom bude oficiálně a slavnostně přijat do oddílu) a nebo jestli zjistil, že to třeba není úplně pro něj a opustí nás.

Čas na splnění nováčkovské zkoušky jsou přesně 3 měsíce od jejího obdržení. V případě, že ji nováček sám bude chtít splnit, nebude s tím mít jistě vůbec žádné problémy (lze ji stihnout splnit třeba i za 3 týdny :-)). V případě nesplnění za 3 měsíce bohužel nemůže být nováček přijat do oddílu a musí oddíl opustit. Nejedná se v tomto případě o nějakou zlovůli vedoucích… jedná se jednoduše o rozlišení mezi těmi, kteří mají o věc skutečný zájem a těmi, kteří nemají zájem žádný

Co bude nováček potřebovat

Na schůzky vždy nosíme: psací a kreslící potřeby, blok, zápisník (s tvrdými deskami formátu A5), uzlovačku (provaz o průměru cca 0,5cm a délce alespoň 1m), šátek, KPZ (krabička poslední záchrany)

Na výpravy a tábory:
karimatka, spacák, ešus, dobré boty (ideálně kožené pohorky), dobrý nůž, malá sekerka, baterka, velký batoh (na vícedenní výpravy – kam lze zabalit spacák a všechny potřebné věci), doporučujeme také pořízení skautského klobouku a podkolenek

Pokud byste se chtěli poradit např. s výběrem vhodného spacáku, nože, karimatky, bot…nebo čehokoliv… rádi poradíme 🙂

Jak to vypadá přes rok

Přes rok se tradičně scházíme každý týden na schůzkách. Dále vedle schůzek pořádáme každé cca 3 týdny výpravu. Výpravy mohou být dopolední, celodenní nebo i vícedenní. Vydáváme se většinou do přírody, ale také do měst nebo se věnujeme např. ručním pracem na klubovně, o Vánocích roznášení betlémského světýlka atd. Největší akcí je každoroční tábor, který připravujeme vždy o prázdninách na 14 dní.

Výpravy, hlavně potom vícedenní výpravy a nejvíce tábor jsou velmi důležité. Prosíme proto rodiče, aby pokud to bude jen trochu možné, umožnili skautům se tábora a vícedenních výprav zůčastnit. Koneckonců tady se zažívá nejvíc z těch okamžiků, na které se potom vzpomíná celý život!!

Kolik to stojí

Jednou ročně se platí příspěvek na registraci v organizaci (500Kč) a každý měsíc 50Kč na běžné náklady spojené s chodem oddílu (nakupujeme za to např. papíry, svíčky, nášivky, šátky atd.).